Майбутьні першокласники
Поради для батьків майбутніх першокласникiв
Тренування навичок письма
Вправи з тренування моторики мають приносити дитині задоволення і не мають перевищувати 10— 15 хвилин.
- Тренування навичок письма необхідно розпочати з постановки руки.
- Штрихування.
Такі вправи слід виконувати за принципом підвищення складності. Дитині пропонують обвести олівцем невелике лекало або іншу нескладну плоску форму. Потім дитина повинна заштрихувати отриманий контур (по вертикалі, горизонталі, навскіс). Батьки обов'язково мають показати зразок штрихування.
- Розфарбовування.
Дитина розфарбовує малюнок олівцями (Лише олівцями!), намагаючись працювати якомога акуратніше. Дорослий обов'язково повинен оцінювати успіхи дитини, підтримуючи її навіть щонайменші успіхи.
- Зав'язування-розв'язування вузликів і бантиків, заплітання-розплітання коси.
- Вирізування фігур ножицями по контуру (наприклад, паперової ляльки).
- Виготовлення дрібних виробів із паперу (кораблики, літачки).
- Робота з дрібним конструктором, мозаїкою.
- Нанизування бісеру, бусинок, перебирання сипких матеріалів (круп, бобових).
- Ліплення за зразком із пластиліну, глини, солоного тіста.
Ігри і вправи на розвиток просторових уявлень, логічного мислення,
уваги у дітей 6-7 років
Гра «Солдатики»
У цю гру можна грати вдома і на вулиці під час прогулянки. За наказом «командира»-дорослого «солдатик»-дитина повертається ліворуч і праворуч, підводить ліву (праву) руку. Аналогічно можна грати в «робота», коли дитина повинна торкнутися лівого (правого) вуха, ока і тощо.
«Прибиральна машина»
Зазвичай батьки добре знають, як змусити свою дитину прибирати за собою іграшки. Проте слід переходити від «хочу» до «необхідно» хоча б для школи. Ця гра гарна для тих малюків, у яких ще не сформовані зібраність або довільність.
«Відчуй час»
Дуже важливо привчати дитину «відчувати час». Існують навіть дослідження, в яких стверджується, що відчуття часу пов'язане з інтелектуальним розвитком.
«Пошта»
Слід розділити аркуш паперу на 4 квадрати і попросити дитину намалювати просту картинку (трикутник, кружок, квітку, рибку та ін.) за вказівкою, наприклад: «Намалюй червоний кружечок у лівому верхньому кутку нижнього правого квадрата». Починати слід із найпростіших указівок, завершуючи складними. Якщо дитина стикається з труднощами, можна почати гру в «пошту» з цілого аркушу паперу: «Намалюй рибку у верхньому лівому кутку» тощо.
«Ліворуч — праворуч»
Це варіант гри «Гаряче — холодно». Разом зі словами «гаряче — холодно» говоримо «ліворуч — праворуч», поки дитина шукає захований сюрприз.
«Вигадай і відгадай загадку»
Дорослий із дитиною по черзі відгадують вигадані загадки, наприклад: «Біле, холодне, пухнасте? — Сніг» тощо.
«Пошук скарбів»
Намалюйте приблизний план кімнати (з меблями) або квартири. На ньому позначте місце, де заховали сюрприз для дитини. Хай дитина відшукає його за планом. У разі виникнення труднощів можна коментувати пошукову активність малюка словами «гаряче — холодно», а також «ліворуч — праворуч», «вище — нижче» тощо.
«Знайди»
Запропонуйте дитині знайти все кругле, квадратне, дерев'яне тощо. Похваліть за зусилля. У такі ігри краще грати спільно з іншими дітьми.
«Зроби за зразком»
Спорудження будівлі з кубиків, малювання сюжетного малюнку, орнаменту, аплікації, форма яких задається заздалегідь словесно або за допомогою схеми дорослим.
Вправи на розвиток пам'яті
«Піктограмма»
Для поліпшення пам'яті дитині пропонують таку гру. Наприклад, «Повтори малюнок» його можна зобразити так:
Механічне запам'ятовування майже не тренується, але можна допомогти дітям засвоїти прийоми запам'ятовування. Віршований текст можна розподілити на маленькі рядки і вивчати їх із великими перервами (вивчили одну строфу, наступну — через півгодини або годину, потім строфу — наступного дня тощо). Допомагає запам'ятовуванню попередній розбір змісту вірша, його замальовка за допомогою схем. Звертається увага на риму, навчайте обирати відповідну риму з декількох слів.